Promujemy

Upside Down - punk'n'roll 15.09.2009, 21:28


Zespół UPSIDE DOWN pochodzi z Bydgoszczy i tam, latem 1992 roku, ze wspólnych muzycznych i światopoglądowych celów kilku młodych ludzi narodził się pierwszy skład kapeli. Od tamtej pory zespół przeszedł wiele metamorfoz zarówno pod względem składu personalnego, jak i muzycznych i stylistycznych preferencji. Pierwsze kompozycje zahaczały o hardcore, z wyraźnie słyszalnymi wpływami kapel nowojorskich. I utrzymane w takim klimacie było pierwsze wydawnictwo zespołu, kaseta-demo "Złudzenie szczęśćia" (nagrana we wrześniu 1993 roku w Bydgoszczy). Teksty są swoistą wypowiedzią, wynikiem wnikliwych obserwacji codzienności oraz wynikiem przemyśleń nad prawidłami stosunków międzyludzkich i sfery duchowej człowieka. Kolejny rok przyniósł zmianę stylu gry. Zespół skłonił się w stronę harmonii połączonej z szybkością. Druga kaseta - „Legalized”, nagrana również w Bydgoszczy wiosną 1995 roku, została przyjęta dość entuzjastycznie. W owym czasie Upside Down byli jedyną kapelą w kraju, która grała tzw. punk kalifornijski. Był to czas bardzo intensywnego koncertowania z większością znanych punkowych kapel w Polsce. Zespół suportował również  takie zagraniczne sławy jak Varukers, Terrorgruppe, Battalion of Saints, Supertouch, King Prawn, 4 Walls Falling.

W 1998 roku Upside Down podpisał umowę z wytwórnią MAMI Records a kolejny materiał "Do góry nogami" został zarejestrowany w nieistniejącym już, legendarnym studiu "Manta 2", pod okiem (a raczej uchem) czołowego realizatora punkowych produkcji w tym kraju – „Smoka” z Post Regiment. Płyta utrzymana jest w tempie powyżej 200 bpm, a teksty dotyczą spraw, z którymi styka się każdy młody człowiek wchodzący w "dorosłe życie".

Lata 1999–2000 Zespół przeznaczył na doskonalenie warsztatu oraz  komponowanie nowych piosenek i sporadyczne koncertów. Głównym celem była poprawa brzmienia, by  w marcu 2001 roku w  Szwecji (w studio Soundlab w Orebro) nagrać 20 nowych utworów.  Prace w studio nadzorował Mathias Farm z zespołu Millencolin, a efektów można posłuchać na płycie i kaseta "Puzzle", które ukazały we wrześniu 2001 roku pod szyldem MAMI Records. Płytę promowała trasa koncertowa wraz z Dezerterem i Abaddonem oraz teledysk do tytułowej piosenki „Puzzle”, który emitowany był m. in. w muzycznej telewizji VIVA. Płyta spotkała się z dobrym odbiorem krytyków, więc Zespół dość często pojawiał się w mediach.
 
Od ponad czterech lat UPSIDE DOWN występuje w składzie: Piotr Boleski – gitara basowa, Maciej Brzeziński – perkusja, Mariusz Bracikowski – wokal, Michał Lutrzykowski – gitara oraz Bartosz Dębicki – gitara, wokal. W kwietniu 2005 roku, w studiu Taklamakan w Opalenicy, Upside Down zarejestrował materiał na kolejną płytę – „Master Copy”, która ukazała się we wrześniu tegoż roku nakładem MAMI Records. Płyta zawiera 14 utworów utrzymanych w różnych klimatach muzycznych: od melodyjnego hard-core’a przez punk rock, aż po rock’n’roll. Aby tradycji stało się zadość, również i na tym wydawnictwie pojawił się cover. Tym razem zespół pokusił się o zagranie własnej aranżacji utworu „I want to break free” z repertuaru zespołu Queen. Rosnące doświadczenie zespołu, muzyczne i koncertowe, oraz dobra współpraca z producentem płyty – Przemysławem „Perłą” Wejmannem (ex. Acid Drinkers, Guess Why?), zaowocowały dużo lepszym brzmieniem zespołu i bardziej profesjonalnym wydawnictwem.

Dla Upside Down zawsze najważniejsza była, jest i będzie muzyka!
Jest więc wszech obecna w ich zawodowym i prywatnym życiu.
W lutym 2008 roku na rynku wydawniczym, nakładem MAMI Records, pojawiła się szósta płyta w dyskografii zespołu.  

Najnowsza płyta, zatytułowana „inaczej”, zawiera materiał z akustycznego koncertu, który odbył się 26.04.2007r. w klubie Mózg w Bydgoszczy. Specjalnie na tę okazję zespół dokonał zupełnie nowych, nieoczekiwanych aranżacji swoich wcześniejszych dokonań. Efekt jest zaskakujący. Zespół, nie odcinając się od punk’owych korzeni, postanowił przełamać stereotypy i pozwolił sobie na większą swobodę gatunkową. Dzięki temu w nowych aranżacjach odnaleźć można szerokie spektrum gatunków muzycznych. Praktycznie każdy utwór prezentuje inne wpływy muzyczne: od jazzu, czy bluesa, aż po calypso, czy nawet country. Album prezentuje najciekawsze i najważniejsze kompozycje z 15-letniego dorobku zespołu. Obok tych najbardziej znanych, zespół przypomina kilka dawno nie granych utworów.
Oprócz podstawowego składu, w nagraniach wzięli udział również goście specjalni wzbogacając instrumentarium zespołu.

Efektem 2,5-miesięcznych prac montażowo-masteringowych jest płyta, na której Upside Down prezentuje się zupełnie „inaczej” – bardziej dojrzale.

POLECAMY!

Źródło: zespół.

Skład:

bolero - bass, voc.
bromba - guitar, voc.
emas - voc.
maly - drums
bartass - guitar, voc.
model - management

Dyskografia:

inaczej (CD/DVD - mami records 2007)
V/A - "Piosenki Bydgoskie" (Urząd Miasta Bydgoszczy, 2006)
V/A - "Nie ma zagrożenia jest DEZERTER" (Pasażer, 2006)
master copy (2005)
puzzle (2001)
official bootleg (2001)
do góry nogami (1998)
legalized (1995)
złudzenie szszęścia (1993) 

Strony internetowe:

www.upsidedown.pl

www.myspace.com/upsidedownpoland

Kontakt:

info@upsidedown.pl - kontakt z zespołem
modelud@op.pl - koncerty oraz wszelakie sprawy organizacyjne, TEL: 0 607 166 001
 


0 komentarzy noizzy