Publicystyka

O.D.R.A - Karl Denke Blues 07.02.2013, 16:58


O.D.R.A - Karl Denke Blues
Gatunek: sludge / narko-blues

Wytwórnia: B.S.F.D. Records

 

 

Wrocławska O.D.R.A wraz z końcówką 2012 roku wypaliła ze swoim trzecim materiałem. Limitowany do 500 sztuk "Karl Denke Blues", wydany własnym sumptem (BSFD Records), składa się z siedmiu songów, cechujących się brudem, uryną, klimatem zakurzonych wrocławskich ulic i charakterystycznym już dla tegoż bandu soundem.

Płyta rozpoczyna się chwytliwym riffem zawartym w "Widelcu heretyka". Numer ewidentnie sztandarowy, z pewnością będzie to na długo stały punkt koncertowy z racji swojej "bujalności". Dwójka na płycie wchodzi zdecydowanie szybciej, jest ciekawą wypadkową od kompozycji całości. W tytułowym "Karl Denke Blues" już jest to, co najlepsze - soczysty, a może lepiej pasuje tu słowo smolisty, przybrudzony swing z intrygującą wartwą liryczną. Otóż Karl Denke to przystojny dżentelmen z wąsem, którzy na początku ubiegłego wieku miał swoje pięć minut, parając się wysublimowaną kanibalistyczną profesją i to na ziemiach zamieszkałych dzisiaj przez swoich czcicieli z zespołu O.D.R.A. Z dewianckiego punktu widzenia (tak, potrafię spojrzeć również z takiej perspektywy) warto docenić fakt pochylenia się przez zespół nad taką tematyką. Moim niekwestionowanym liderem na płycie jest natomiast "Odrowąż" - song wielowymiarowy, spójny i specyficznie surowo brzmiący. Kurwa, generalnie i komplementarnie cały ten album zyskuje na powtarzalności swych riffów. Urozmaicenie wokalne jest tu dopasowanym zastrzykiem wścieklizny zaserwowanej przez rasowego furiata. Modlę się po nocach, aby ten chłopak jeszcze na koncertach rozjebał coś swoją ekstrawagancją, bo na płycie jest ona wyraźnie odczuwalna.

Nikt, kto słyszał wcześniejsze dokonania bandu O.D.R.A nie będzie zawiedziony "Karlem...", zaś ktoś, kto wcześniej jarał tylko przy Buzzov*enie bądź zabawiał się ręką przy EyeHateGod, niech odrobi lekcje i zakopci przy sludge'u tych zdolnych Dolnoślązaków.

Nota:
8/10


1 komentarzy noiser


07.02.2013, 21:45
dzinks as 159.205.121.88
Dobre w chuj!